Iveta Tenczerová je abstraktná maliarka z Bratislavy a maľbe sa aktívne venuje od roku 2016. Vystupuje pod umeleckým menom Ježek Art (Ježeková – meno za slobodna) a je samouk. Na svoju tvorbu využíva techniku Sponging, čo je maľba špongiou bez použitia štetca. Svoje obrazy ozvláštňuje o prevažne zlaté fóliové kúsky, ktoré dodávajú dielam ďalší rozmer. Okrem špongie z času na čas tvorí obrazy pomocou špachtle.

V roku 2019 sa uskutočnila jej prvá samostatná výstava v reštaurácii Nobile na Hviezdoslavovom námestí. V roku 2020 sa jej obraz „Pod povrchom sa skrýva nedokonalosť“ objavil na výstave Výtvarné Spektrum v Zichyho paláci.
 

Od roku 2020 pôsobí vo vlastnom Ježek Art ateliéri, kde organizuje skupinové a individuálne maliarske kurzy. Iveta ako jedna z mála organizuje kurzy zamerané na abstrakciu a ako jediná na Slovensku vyučuje techniku Sponging. Kurzy sú veľmi vyhľadávané aj začiatočníkmi.

 

Pod záštitou Ježek Art, Iveta zorganizovala v roku 2020 prvý ročník Art Hunt Bratislava. Ide o jedinečný projekt, ktorého cieľom je zdieľať umenie. Jedná sa o hľadanie obrazov od rôznych profesionálnych aj neprofesionálnych umelcov, ktoré sú poschovávané v centre Bratislavy a účastníci/hľadači ich dokážu v konkrétny deň nájsť na základe orientačného bodu/nápovedy. Projekt mal veľký úspech a pravdepodobne sa stane každoročnou akciou.

 

Ježek Art a médiá:

  • August 2020 - Ježek Art súčasťou Telerána v televízii Markíza, kde prezentovala svoju tvorbu a zároveň naživo maľovala. Záznam tu.

  • Marec 2021 - odvysielaná reportáž z Ježek Art ateliéru v Dámskom klube na RTVS. Záznam tu (42:45)

  • Máj 2021 - Natáčanie pre Nový Čas so Silviou Kucherenko. Záznam tu.

  • Jún 2021 - Reportáž z Ježek Art ateliéru v relácii Umenie na TA3. Záznam tu (14:00)

88C6D47C-7312-4168-B0A4-F3B43897DFD9.JPG

Iveta hovorí, že jej obrazy nerozprávajú príbehy, ale vyjadrujú emócie.

„Kúzlo abstrakcie je v tom, že umelec do diela vkladá niečo osobné a vyjadruje tak konkrétny pocit. No divák v tom môže vidieť niečo úplné iné. To prináša kreativitu na oboch stranách a pokladám to za najväčšiu výhodu abstraktnej tvorby.“

 

Iveta o svojej tvorbe tvrdí, že v jej dielach nie je bezpodmienečne nutné hľadať hlboké myšlienky.

„Nejde o to, že by moja tvorba nebola hlboká – je a veľmi, pretože v nej zobrazujem svoje najintímnejšie pocity. Avšak chcem, aby sa divák pri mojich obrazoch uvoľnil a len nasával pocity, ktoré v nich obraz zanecháva. Ak sa niekto chce nad mojimi obrazmi hlbšie zamýšľať, podporujem to, avšak úplne mi postačí, ak mi divák povie jednoduché - páči sa mi to.“